Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Zjednoczona Prawica przygotowuje się do rekonstrukcji rządu

Treść

Czas po wyborach prezydenckich to dla partii politycznych okazja do analizy swoich działań – także w Zjednoczonej Prawicy, która ma problem z pozyskaniem poparcia osób młodych. Jesienią dojdzie do rekonstrukcji rządu. Według doniesień medialnych stanowisko straci m.in. minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Rekonstrukcja rządu to regularne zjawisko w polityce. Po wyborach prezydenckich zmiany w rządzie szykuje Zjednoczona Prawica.

– Ta rekonstrukcja planowana była po wyborach prezydenckich, ale decyzja o niej zapadła parę tygodni przed wyborami, aby nowa Rada Ministrów była w pełni gotowa na wyzwania związane z pandemią – wskazuje europoseł Ryszard Czarnecki.

Jak dodaje Ryszard Czarnecki, decyzje podejmie prezes PiS Jarosław Kaczyński. Według mediów, stanowiska pewny nie może być m.in. minister zdrowia Łukasz Szumowski. Minister zaprzecza doniesieniom, aby sam myślał o dymisji.

– Nie, nie mam dosyć broń Boże niewdzięcznego ministerstwa. Nawet bym powiedział, że teraz jakoś to ministerstwo stało się jeszcze bardziej wdzięczne – stwierdził Łukasz Szumowski.

Decyzje ministra zdrowia w ostatnich miesiącach regularnie krytykuje m.in. KO.

Pytamy premiera Morawieckiego kiedy będzie dymisja ministra Szumowskiego – mówił poseł PO Dariusz Joński.

Funkcję premiera utrzymać ma Mateusz Morawiecki. Na medialnej liście kandydatów do zmiany jest minister finansów Tadeusz Kościński, minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski i minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk. Połączone zostać mają ministerstwa klimatu i środowiska.

To nieodpowiedni czas na zmiany – ocenił socjolog Mariusz Sieraczkiewicz.

– To jakby jest zaprzeczenie tej całej retoryki, która była prowadzona w kampanii wyborczej, bo wtedy złośliwi mogą powiedzieć: no zaraz, chwaliliście rząd, chwaliliście, że były takie wspaniałe działania, a teraz ten rząd zmieniacie – zaznaczył Mariusz Sieraczkiewicz. 

Według minister rozwoju Jadwigi Emilewicz, decyzje o rekonstrukcji rządu zapadną zapewne po wakacjach. Jedność rządu nie jest zagrożona.

– Przed nami trzy spokojne lata bez cyklu wyborczego. To są trzy lata dobrej i zgodnej współpracy między ośrodkiem prezydenckim i ośrodkiem rządowym i parlamentarnym – podkreśliła Jadwiga Emilewicz.

O spokoju wewnątrz Porozumienia mówi członek partii Michał Wypij. Na czwartkowym posiedzeniu zarządu krajowego Porozumienia umocniona zostanie pozycja lidera Jarosława Gowina.

– Doniesienia medialne o tarciach i buncie przeciwko szefowi Porozumienia to plotki – Jarosław Gowin jest i pozostanie liderem naszego ugrupowania – zadeklarował Michał Wypij. 

Jak dodał, nie są planowane żadne zmiany w zarządzie partii. Niewykluczone, że PiS spróbuje pozyskać posłów związanych z Pawłem Kukizem i PSL-em. Wśród Ludowców nie ma takiej chęci – zapewnił prezes partii Władysław Kosiniak-Kamysz.

– Nie chcą być postrzegani jako ludzie, którzy chcą stołków. (…) Za kilka dni zaprezentujemy propozycję dla całej opozycji, która będzie pewnym krokiem do przodu – zaznaczył Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jesienią odbędą się wybory w PiS. Jarosław Kaczyński nie będzie mieć kontrkandydata na stanowisko prezesa partii.

– Jarosław Kaczyński zostanie ponownie prezesem PiS, jest politykiem skutecznym, to, co robi, to robi dla Polski – wskazał Ryszard Czarnecki.

Wybory pociągną za sobą zmiany personalne w regionalnych strukturach PiS.

TV Trwam News

 

Żródło: radiomaryja.pl, 18

Autor: mj