Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Załamanie w onkologii dziecięcej

Treść

Sytuacja jest bardzo poważna. Polska Unia Onkologii szykuje debatÄ™ publicznÄ… o niedostatkach polskiej onkologii. Ma ona zostać przeprowadzona pod egidÄ… sejmowej i senackiej Komisji Zdrowia. A jeszcze w trakcie kampanii wyborczej sÅ‚yszeliÅ›my z ust premiera i ówczesnej minister Ewy Kopacz, że pieniÄ™dzy na leczenie dzieci z chorobÄ… nowotworowÄ… nie zabraknie. MiaÅ‚ to być priorytet w polityce resortu. Jednak minister Bartosz ArÅ‚ukowicz nie jest już tego taki pewien. Przedstawiciele podlegÅ‚ego mu NFZ mówiÄ…, że nie ma na to pieniÄ™dzy. Brakuje kilkudziesiÄ™ciu milionów zÅ‚otych na sfinansowanie nadwykonaÅ„ za ubiegÅ‚y rok.
Za niskie nakłady i limitowanie procedur z zakresu onkologii i hematologii dziecięcej - to zasadnicze problemy, z jakimi muszą się borykać specjalistyczne kliniki dziecięce. Onkolodzy apelują: Świadczenia w onkologii i hematologii dziecięcej nie mogą być limitowane.
Rocznie w naszym kraju zapada na choroby nowotworowe okoÅ‚o 1,2 tys. dzieci. Po urazach i zatruciach jest to druga przyczyna Å›mierci najmÅ‚odszych Polaków. Liczba ta roÅ›nie - przed kilku laty notowano rocznie 500 nowych zachorowaÅ„. - Brakuje pieniÄ™dzy na onkologiÄ™ i hematologiÄ™ dzieciÄ™cÄ…, mimo że ustawa o Å›wiadczeniach zdrowotnych nakazuje finansować wszelkie procedury ratujÄ…ce życie i zdrowie - mówiÄ… lekarze. Problem z niedoszacowaniem tych procedur leży w niewÅ‚aÅ›ciwych przepisach. ObowiÄ…zujÄ…ce obecnie rozporzÄ…dzenie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z 30 lipca 2009 roku wymienia tzw. Å›wiadczenia nielimitowane, wÅ›ród których znalazÅ‚y siÄ™ m.in. transplantacje rogówki, przeszczep trzustki, nerki czy poród prawidÅ‚owy, poród mnogi i patologia ciąży. ZabrakÅ‚o w nim natomiast Å›wiadczeÅ„ z dziedziny onkologii i hematologii dzieciÄ™cej - wymieniono jedynie procedury dotyczÄ…ce przeszczepiania tzw. autologicznych i allogenicznych komórek krwiotwórczych. - To za wÄ…ski zakres - oceniajÄ… specjaliÅ›ci.
Problemu z finansowaniem leczenia nowotworów zarówno u dzieci, jak i u dorosÅ‚ych miaÅ‚o nie być. ByÅ‚a minister zdrowia, a obecnie marszaÅ‚ek Sejmu Ewa Kopacz deklarowaÅ‚a, że NFZ bÄ™dzie pÅ‚aciÅ‚ także za nadwykonania onkologiczne. - Takie deklaracje sÄ… martwe - zauważa prof. dr hab. Alicja Chybicka, senator PO, przewodniczÄ…ca ZarzÄ…du GÅ‚ównego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, dyrektor wrocÅ‚awskiej Kliniki Transplantacji Szpiku, Hematologii i Onkologii DzieciÄ™cej, której zadÅ‚użenie z racji tzw. nadwykonaÅ„ w onkologii i hematologii dzieciÄ™cej wyniosÅ‚o w roku ubiegÅ‚ym 4 mln zÅ‚otych. Bo NFZ szpitalom za nadwykonania nie pÅ‚aci, a przecież muszÄ… one pokrywać rachunki za leczenie wszystkich dzieci. To powoduje oczywiÅ›cie narastanie ich dÅ‚ugów.
Jak zapewniaÅ‚ na wczorajszym posiedzeniu senackiej Komisji Zdrowia Maciej Dworski, wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia, NFZ "w miarÄ™ możliwoÅ›ci" jeszcze w tym roku zapÅ‚aci za wszystkie nadwykonania. A jest to Å‚Ä…cznie kwota powyżej 40 mln zÅ‚otych. - Trudno jest zapewnić wszystkie potrzeby ze wzglÄ™du na ograniczone Å›rodki. Mamy jednak nadziejÄ™, że jest to sprawa przejÅ›ciowa - przekonywaÅ‚ Dworski. Z kolei obecny na posiedzeniu wiceminister zdrowia Aleksander SopliÅ„ski zapewniaÅ‚, że resort przygotowuje program wczesnej diagnostyki chorób nowotworowych u dzieci. I że ma na to przygotowane Å›rodki. Nie skonkretyzowaÅ‚ natomiast, o jakÄ… kwotÄ™ chodzi.
Problemem w leczeniu dzieci chorych na nowotwory jest też to, że brakuje lekarzy onkologów i hematologów, chociaż jak zauważa w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" dr n. med. Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii, sytuacja w tej kwestii od kilku lat siÄ™ poprawia, bo prowadzone sÄ… intensywne szkolenia. Faktem jest jednak, że w niektórych województwach w ogóle nie funkcjonujÄ… żadne oddziaÅ‚y onkologii dzieciÄ™cej. Tak jest m.in. na Podkarpaciu. Stowarzyszenie Rodziców Dzieci z ChorobÄ… NowotworowÄ… "Iskierka Nadziei" w Rzeszowie wielokrotnie apelowaÅ‚o o utworzenie takiego oddziaÅ‚u do kolejnych ministrów zdrowia oraz do wÅ‚adz samorzÄ…dowych. - OtrzymywaliÅ›my zapewnienia, że nie ma lekarza onkologa na terenie Podkarpacia. Jest dwóch lekarzy, którzy robiÄ… dopiero specjalizacjÄ™ w tej dziedzinie. Dopiero gdy te specjalizacje zrobiÄ…, jest szansa, by taki oddziaÅ‚ powstaÅ‚ - tÅ‚umaczy WiesÅ‚aw Orzech, prezes stowarzyszenia.
W Polsce intensywnej chemioterapii każdego roku poddanych zostaje okoÅ‚o 2-2,2 tys. dzieci, a dalszych okoÅ‚o 6 tys. wymaga monitorowania po zakoÅ„czonym leczeniu. Obecnie w caÅ‚ym kraju jest 11 referencyjnych oÅ›rodków regionalnych onkologii i hematologii dzieciÄ™cej z 19 klinikami i oddziaÅ‚ami. Jak podkreÅ›la prezes Janusz Meder, nowotwory u dzieci to na szczęście tylko 1 proc. wszystkich nowotworów. Wyleczenia siÄ™gajÄ… 80 procent. Jak zauważa, problem onkologii dzieciÄ™cej to egzemplifikacja niedofinansowania caÅ‚ego systemu sÅ‚użby zdrowia. - Obecne nakÅ‚ady, a już na pewno na onkologiÄ™, sÄ… za niskie w stosunku do potrzeb. Procent PKB na ochronÄ™ zdrowia nie daje możliwoÅ›ci dostÄ™pu do wszystkiego, co nowoczesne na Å›wiecie. By tak byÅ‚o, potrzeba miÄ™dzy 10 a 12 proc. PKB. Mam poczucie, że w tym systemie, który NFZ wdraża w życie, pacjent - czy duży, czy maÅ‚y - jest traktowany przedmiotowo. Å»e cyferki i sÅ‚upki zatraciÅ‚y u kogoÅ› poczucie odpowiedzialnoÅ›ci za zdrowie spoÅ‚eczeÅ„stwa - dodaje.
Leczenie dzieci chorych onkologicznie jest specyficzne - zespóÅ‚ leczÄ…cy to nie tylko lekarze pediatrzy, specjaliÅ›ci onkolodzy, hematolodzy dzieciÄ™cy, ale również odpowiednio wyszkolone pielÄ™gniarki, psycholodzy, pedagodzy, pracownicy socjalni i pracownicy terapii zajÄ™ciowej. Koszty leczenia poszczególnych chorób nowotworowych u dzieci sÄ… bardzo zróżnicowane i zależą od rodzaju nowotworu, jego zÅ‚oÅ›liwoÅ›ci oraz stopnia zaawansowania. MogÄ… siÄ™ wahać w granicach od 50 tys. zÅ‚ do 300 tys. zÅ‚, a nawet wiÄ™cej. Polska Unia Onkologii przygotowuje debatÄ™ publicznÄ… o sytuacji w polskiej onkologii. MiaÅ‚aby siÄ™ ona odbyć we wspóÅ‚pracy z sejmowÄ… i senackÄ… KomisjÄ… Zdrowia.
Zdaniem posÅ‚a PiS BolesÅ‚awa Piechy, szefa sejmowej Komisji Zdrowia, rzÄ…d powinien wyznaczyć wyraźne priorytety w polityce zdrowotnej. Priorytetowo powinny być traktowane wszystkie procedury ratujÄ…ce życie pacjentów, a wiÄ™c także procedury z dziedziny onkologii dzieciÄ™cej. - Mamy przecież w Konstytucji zapis, że dzieci powinny mieć wiÄ™kszy dostÄ™p do Å›wiadczeÅ„ opieki zdrowotnej niż przeciÄ™tny obywatel. Trzeba realizować te priorytety, a nie dziaÅ‚ać chaotycznie i zapowiadać krainÄ™ ogólnej szczęśliwoÅ›ci - komentuje przewodniczÄ…cy sejmowej Komisji Zdrowia.

Nasz Dziennik Åšroda, 14 marca 2012, Nr 62 (4297)

Autor: au