Przejdź do treści
Przejdź do stopki

W Warszawie Unia rozmawia z RosjÄ…

Treść

W zwiÄ…zku z polskÄ… prezydencjÄ… w Radzie Unii Europejskiej w Warszawie odbyÅ‚o siÄ™ posiedzenie StaÅ‚ej Rady Partnerstwa UE - Rosja. Spotkania poÅ›wiÄ™cone różnym zagadnieniom odbywajÄ… siÄ™ cyklicznie w Rosji i w paÅ„stwie przewodniczÄ…cym Wspólnocie na poziomie ministrów. Wczoraj zakoÅ„czyÅ‚o siÄ™ takie posiedzenie poÅ›wiÄ™cone zagadnieniom spraw wewnÄ™trznych i sprawiedliwoÅ›ci.


W odbywajÄ…cej siÄ™ na Zamku Królewskim sesji wziÄ™li udziaÅ‚ rosyjski minister sprawiedliwoÅ›ci Aleksandr KonowaÅ‚ow i wiceminister spraw wewnÄ™trznych Siergiej BuÅ‚awin oraz ich polscy partnerzy - Krzysztof Kwiatkowski i Jerzy Miller. KomisjÄ™ EuropejskÄ… reprezentowaÅ‚a komisarz do spraw wewnÄ™trznych Cecilia Malmstroem.
Naczelnym zagadnieniem w stosunkach rosyjsko-unijnych w zakresie spraw wewnÄ™trznych sÄ… kwestie wizowe. O ile czynniki polityczne zasadniczo nie majÄ… wÄ…tpliwoÅ›ci, że proces otwierania granic pomiÄ™dzy RosjÄ… a EuropÄ… powinien być kontynuowany, aż do jasno okreÅ›lonej perspektywy caÅ‚kowitego zniesienia wiz pomiÄ™dzy paÅ„stwami Unii Europejskiej a FederacjÄ… RosyjskÄ…, o tyle wÅ‚aÅ›nie organy odpowiedzialne za porzÄ…dek publiczny majÄ… w tej kwestii poważne zastrzeżenia. Unijni ministrowie spraw wewnÄ™trznych obawiajÄ… siÄ™ napÅ‚ywu emigrantów, taniej siÅ‚y roboczej, przestÄ™pczoÅ›ci i terroryzmu ze Wschodu. Sama Rosja zmaga siÄ™ z takimi problemami w różnych rejonach.
Po pierwsze, Kaukaz, który jest wciąż obszarem zapalnym i siedliskiem przestÄ™pczoÅ›ci o charakterze mafijnym. Także w rejonie granicy Rosji z byÅ‚ymi azjatyckimi republikami ZSRS sytuacja jest dla wÅ‚adz wrÄ™cz alarmujÄ…ca. Syberia jest zalewana broniÄ… i narkotykami z Pakistanu i Afganistanu. Razem z nimi pojawiajÄ… siÄ™ coraz Å›mielej dziaÅ‚ajÄ…ce grupy ekstremistów islamskich. W Kazachstanie, Uzbekistanie, Kirgistanie, Tadżykistanie i Turkmenistanie istniejÄ… obozy szkolÄ…ce terrorystów. Trzeci zagrożony obszar to Daleki Wschód. Tam z kolei sÅ‚abe spoÅ‚ecznoÅ›ci nisko rozwiniÄ™tych szczepów wschodniej Syberii nie mogÄ… oprzeć siÄ™ presji migracyjnej z Chin, których mieszkaÅ„cy stopniowo przejmujÄ… rosyjski przemysÅ‚ i handel. Jasne, że w Europie wiadomo o tych problemach i obawa przed zalaniem paÅ„stw Unii opisanymi patologiami jest ogromna. StÄ…d w negocjacjach na temat ewentualnych uÅ‚atwieÅ„ wizowych szczególny nacisk strona unijna kÅ‚adzie na wymianÄ™ informacji na temat przestÄ™pczoÅ›ci i wspóÅ‚pracÄ™ organów bezpieczeÅ„stwa.
Minister Miller rozmawiaÅ‚ z komisarz Malmstroem na temat wewnÄ™trznego unijnego tzw. Wizowego Systemu Informacyjnego VIS. Jego celem jest wymiana informacji o osobach starajÄ…cych siÄ™ o wizÄ™ do któregoÅ› z krajów UE oraz już wydanych wizach miÄ™dzy paÅ„stwami tworzÄ…cymi strefÄ™ Schengen, które zniosÅ‚y kontrole na granicach. Pozwoli to na: usprawnienie wspóÅ‚pracy miÄ™dzy paÅ„stwami czÅ‚onkowskimi - m.in. we wspólnej polityce wizowej, zapobieganie handlowi wizami, identyfikacjÄ™ osób, które mogÄ… nie speÅ‚niać warunków wjazdu i pobytu. Z danych VIS majÄ… korzystać instytucje zajmujÄ…ce siÄ™ ochronÄ… granic, sÅ‚użby konsularne, jednostki administracji zajmujÄ…ce siÄ™ sprawami cudzoziemców, policje, sÄ…dy, prokuratury i sÅ‚użby specjalne. WglÄ…d do VIS ma odbywać siÄ™ na podstawie uzasadnionych wniosków motywowanych przy zapobieganiu, wykrywaniu lub Å›ciganiu przestÄ™pstw.

Piotr Falkowski

Nasz Dziennik Środa, 12 października 2011, Nr 238 (4169)

Autor: au