Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] W. Waszczykowski: W obecnej kadencji PE utworzył się sojusz socjalistów, liberałów, zielonych, marksistów i komunistów

Treść

W poprzedniej kadencji PE byÅ‚ zdominowany przez sojusz Europejskiej Partii Ludowej (do której należą poszczególne partie chadeckie z różnych paÅ„stw czÅ‚onkowskich) i Partii Socjalistycznej, do której należą różne partie socjaldemokratyczne z Europy. Ten tandem dzisiaj, w ostatnich miesiÄ…cach, przestaÅ‚ funkcjonować. StworzyÅ‚ siÄ™ na naszych oczach nowy front socjalistów, liberaÅ‚ów, zielonych, marksistów i komunistów – mówiÅ‚ w piÄ…tkowym „Polskim punkcie widzenia” na antenie TV Trwam europoseÅ‚ Prawa i SprawiedliwoÅ›ci Witold Waszczykowski.

Szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy został polskim kandydatem do objęcia teki komisarza Unii Europejskiej. Poinformował o tym premier Mateusz Morawiecki [więcej].

Nie wiadomo natomiast, jaka teka przypadnie naszemu krajowi. PojawiÅ‚y siÄ™ również gÅ‚osy, iż Krzysztof Szczerski mógÅ‚by zostać wysokim przedstawicielem Unii ds. zagranicznych i polityki bezpieczeÅ„stwa. W ocenie Witolda Waszczykowskiego takie rozwiÄ…zanie jest jednak maÅ‚o prawdopodobne.

– Na ostatniej Radzie Europejskiej rozdzielono te stanowiska i tam padÅ‚a koncepcja, aby tÄ™ funkcjÄ™ przejÄ…Å‚ hiszpaÅ„ski minister spraw zagranicznych Borrell. W zwiÄ…zku z tym trudno sobie wyobrazić, że porozumienie, jakie zostaÅ‚o zawarte i które myÅ›my zaakceptowali na Radzie Europejskiej, abyÅ›my w tej chwili zmienili. Ale może być komisarz, który zajmuje siÄ™ również problemami bezpieczeÅ„stwa, ponieważ UE ma ambicje – to jest ta koncepcja PESCO, wzmocnionej wspóÅ‚pracy w dziedzinie bezpieczeÅ„stwa. Unia zajmuje siÄ™ problemami przemysÅ‚u obronnego. (…) Można by stworzyć takÄ… tekÄ™, która obok Wysokiego Przedstawiciela ds. Polityki Zagranicznej również zajmowaÅ‚aby siÄ™ problemami bezpieczeÅ„stwa – wskazaÅ‚ europoseÅ‚ PiS.

Zawsze istnieje niebezpieczeÅ„stwo, że kandydatura Krzysztofa Szczerskiego nie uzyska poparcia w PE, podobnie jak miaÅ‚o to miejsce w przypadku Beaty SzydÅ‚o czy prof. ZdzisÅ‚awa KrasnodÄ™bskiego. Takie wydarzenia wynikajÄ… ze zmiany zasad dziaÅ‚ania Parlamentu Europejskiego – podkreÅ›liÅ‚ byÅ‚y minister spraw zagranicznych.

– W poprzedniej kadencji PE byÅ‚ zdominowany przez tandem, sojusz Europejskiej Partii Ludowej (do której należą poszczególne partie chadeckie z różnych paÅ„stw czÅ‚onkowskich) i Partii Socjalistycznej, do której należą różne partie socjaldemokratyczne z Europy. Ten tandem dzisiaj, w ostatnich miesiÄ…cach, przestaÅ‚ funkcjonować. StworzyÅ‚ siÄ™ na naszych oczach nowy front socjalistów, liberaÅ‚ów, zielonych, marksistów i komunistów – tÅ‚umaczyÅ‚ polityk.

Nowy ukÅ‚ad siÅ‚ w PE spowodowaÅ‚, że odstÄ…piono również od dzielenia stanowisk w Unii Europejskiej za pomocÄ… metody D’Hondta – zwróciÅ‚ uwagÄ™ gość „Polskiego punktu widzenia”.

– Drugi element, druga zasada, którÄ… rzÄ…dzono siÄ™ w Unii Europejskiej, to byÅ‚a zasada D’Hondta, czyli przeliczania gÅ‚osów, przeliczania wielkoÅ›ci ugrupowaÅ„ politycznych na stanowiska, które mogÄ… objąć. Każde z tych ugrupowaÅ„, w zależnoÅ›ci od miejsca, jakie zajmowaÅ‚o w tym rankingu, zrobionego wedÅ‚ug zasady D’Hondta, mogÅ‚o objąć pewne stanowiska. Również EKR, która jest w tej chwili szóstÄ… partiÄ…, miaÅ‚ prawo objąć pewne stanowisko. Tak to siÄ™ dziaÅ‚o w poprzednich kadencjach. W tej kadencji, jak widać, ten sojusz ideologiczny socjaliÅ›ci, liberaÅ‚owie, zieloni, komuniÅ›ci obaliÅ‚ tÄ™ zasadÄ™ funkcjonowania PE. Zażądali gÅ‚osowaÅ„, gÅ‚osowaÅ„ tajnych i takÄ… falÄ…, takim frontem przejmujÄ… stanowiska, które wczeÅ›niej byÅ‚y przydzielone innym grupom politycznym – akcentowaÅ‚ byÅ‚y szef polskiej dyplomacji.

Nowy sojusz w Parlamencie Europejskim niekoniecznie musi utrzymać siÄ™ na dÅ‚użej, o czym Å›wiadczÄ… m.in. ostatnie wypowiedzi nowej szefowej KE Ursuli von der Leyen – powiedziaÅ‚ Witold Waszczykowski.

– Ona kandydujÄ…c na stanowisko szefa Komisji Europejskiej wystÄ…piÅ‚a rzeczywiÅ›cie z bardzo lewicowo-zielonym klimatycznym programem, który przedstawiÅ‚a w Strasburgu, ale ewidentnie byÅ‚o widać, że jest to retoryka, aby kupić jednak gÅ‚osy. WygraÅ‚a to gÅ‚osowanie – co prawda minimalnÄ… wiÄ™kszoÅ›ciÄ… – i potem okazuje siÄ™, że w wystÄ…pieniach Å‚agodzi tÄ™ retorykÄ™. JeÅ›li mówi o klimacie, to mówi też, żeby wziąć pod uwagÄ™ specyfikÄ™ pewnych krajów, że nie wszyscy sÄ… na tym samym poziomie. Mówi o tym, że trzeba pomóc w transformacji klimatycznej. To jest nasz jÄ™zyk. JeÅ›li mówi o praworzÄ…dnoÅ›ci, to również mówi, że w takim razie te zasady muszÄ… obowiÄ…zywać wszystkich. JeÅ›li mówi o emigrantach i uchodźcach, to jasno wyraziÅ‚a, że również w tej puli, w tym bilansie trzeba uwzglÄ™dnić np. olbrzymiÄ… grupÄ™ UkraiÅ„ców, którzy sÄ… w Polsce – zaznaczyÅ‚.

Ursula von der Leyen podczas swojej wizyty w Warszawie nawiÄ…zaÅ‚a do kwestii praworzÄ…dnoÅ›ci, mówiÄ…c iż „jest to temat trudny”. Polska nie zakÅ‚ada, że ten temat pominiemy, jednak należy to zrobić nie w sposób ideologiczny – podkreÅ›liÅ‚ europoseÅ‚ PiS.   

– Oprzyjmy tÄ™ dyskusjÄ™ na faktach. My tÅ‚umaczymy, zresztÄ… też w czasie rozmów z paniÄ… UrsulÄ… von der Leyen, w czasie rozmów z EKR i innych, pokazujemy przykÅ‚ady. Nasze rozwiÄ…zania, które przyjÄ™liÅ›my w reformach wymiaru sprawiedliwoÅ›ci, sÄ… czÄ™sto importem, kopiÄ… rozwiÄ…zaÅ„ istniejÄ…cych już w krajach Europy Zachodniej czy w ogóle UE. W zwiÄ…zku z tym nie godzimy siÄ™ na podwójne standardy, że te same rozwiÄ…zania, jeÅ›li funkcjonujÄ… tam, to sÄ… akceptowane, a jeÅ›li u nas, to sÄ… nieakceptowane, bo my jesteÅ›my mÅ‚odÄ… demokracjÄ…. JeÅ›li pani von der Leyen bÄ™dzie w przyszÅ‚oÅ›ci patrzyć jednakowo na wszystkich, bÄ™dzie te standardy jednakowe wszÄ™dzie stosować, to uciekniemy z tej sytuacji oskarżonego paÅ„stwa – wskazaÅ‚ gość „Polskiego punktu widzenia”.

RIRM

ŹródÅ‚o: radiomaryja.pl, 27 lipca 2019

Autor: mj

Tagi: PE