Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Ks. S. Kostrzewa: Narzędziem walki z kobiecością są dziś środki masowego przekazu, popularne filmy i tworzenie nowych mód na bycie kobietą, która nie ma nic wspólnego z Bożym porządkiem

Treść

Przyjrzyjmy siÄ™ temu, w jaki sposób kobieta jest dzisiaj przedstawiana w mass mediach, filmie, telewizji czy prasie. Dzisiaj narzÄ™dziem walki z kobiecoÅ›ciÄ… sÄ… wÅ‚aÅ›nie Å›rodki masowego przekazu, popularne filmy i tworzenie nowych mód na bycie kobietÄ…, która nie ma nic wspólnego z pierwotnym, czyli Bożym porzÄ…dkiem funkcjonowania jako kobieta. Dzisiaj wspóÅ‚czesna kultura ukazuje kobietÄ™ jako skoÅ„czonÄ… egoistkÄ™, materialistkÄ™, zachÅ‚annÄ… i chciwÄ… – mówiÅ‚ ks. SÅ‚awomir Kostrzewa w programie „Rozmowy niedokoÅ„czone” na antenie TV Trwam.

Ks. SÅ‚awomir Kostrzewa zwróciÅ‚ uwagÄ™ na duszpasterskie wyczucie Å›w. Jana PawÅ‚a II w kontekÅ›cie zjawisk zachodzÄ…cych w Å›wiecie.

– Jan PaweÅ‚ II byÅ‚ wyjÄ…tkowy, jeżeli chodzi o to, jak potrafiÅ‚ przeczuć zjawiska, które w przyszÅ‚oÅ›ci miaÅ‚y siÄ™ wydarzyć. My dzisiaj doÅ›wiadczamy je w sposób bardzo namacalny. Papież równoczeÅ›nie potrafiÅ‚ przeczuć wszystkie zjawiska, które już wtedy potrafiÅ‚y bardzo mocno niszczyć to, co my nazywamy Bożym porzÄ…dkiem. ByÅ‚ jednoczeÅ›nie mistrzem w ukazywaniu prawdy o tym, co Pan Bóg przekazaÅ‚ czÅ‚owiekowi, jaki jest Jego pomysÅ‚ na czÅ‚owieka, jak czÅ‚owiek powinien funkcjonować w Å›wiecie, żeby wydać jak najpiÄ™kniejsze owoce – wskazaÅ‚ gość TV Trwam.

W sposób szczególny nakazaÅ‚ (i sam to czyniÅ‚ poprzez swoje nauczanie), aby otaczać szczególnÄ… troskÄ… duszpasterskÄ… kobiety – kontynuowaÅ‚.

UkuÅ‚ powiedzenie pt. tytuÅ‚em „geniusz kobiety”. Ono znajduje swój wyraz w jego nauczaniu, w którym bardzo konkretnie podkreÅ›la, na czym geniusz kobiety polega, to znaczy, na czym polega wyjÄ…tkowość kobiety. PrawdÄ… jest to, że przez dÅ‚ugie lata w szeroko pojÄ™tej myÅ›li spoÅ‚ecznej kobieta niekoniecznie byÅ‚a lekceważona, ale bez wÄ…tpienia brakowaÅ‚o bardzo mocno dowartoÅ›ciowania kobiety i jej pozycji w spoÅ‚eczeÅ„stwie – mówiÅ‚ ks. SÅ‚awomir Kostrzewa.

Gość „Rozmów niedokoÅ„czonych” zwróciÅ‚ uwagÄ™ na kryzys roli mężczyzny i kobiety w dzisiejszym Å›wiecie.

– Zwróćmy uwagÄ™, jak dzisiaj wiele mÅ‚odych kobiet majÄ…cych pragnienie wyjÅ›cia za mąż, skarży siÄ™, że bardzo ciężko jest znaleźć tzw. prawdziwego mężczyznÄ™. Nie brakuje też mężczyzn, którzy powiedzÄ…: „Chcemy prawdziwych kobiet, które nie bojÄ… siÄ™ podjąć zadaÅ„ i obowiÄ…zków danych im przez Pana Boga, bo to one potrafiÄ… je robić najlepiej”. MówiÄ…: „Szukamy takich kobiet, chcemy ich. My nie szukamy facetów, nie chcemy ożenić siÄ™ z facetami”. Jest to ogromny problem, który trzeba dzisiaj nazwać po imieniu i zmierzyć siÄ™ z nim, uporzÄ…dkować – powiedziaÅ‚ kapÅ‚an.

Ks. SÅ‚awomir Kostrzewa zaakcentowaÅ‚, że nieporzÄ…dek w rolach mężczyzn i kobiet jest widoczny szczególnie w kulturze.

– Przyjrzyjmy siÄ™ temu, w jaki sposób kobieta jest dzisiaj przedstawiana w mass mediach, filmie, telewizji czy prasie. Dzisiaj narzÄ™dziem walki z kobiecoÅ›ciÄ… sÄ… wÅ‚aÅ›nie Å›rodki masowego przekazu, popularne filmy i tworzenie nowych mód na bycie kobietÄ…, która nie ma nic wspólnego z pierwotnym, czyli Bożym porzÄ…dkiem funkcjonowania jako kobieta. Dzisiaj wspóÅ‚czesna kultura ukazuje kobietÄ™ jako skoÅ„czonÄ… egoistkÄ™, materialistkÄ™, zachÅ‚annÄ… i chciwÄ…. Widzimy, jaki jest problem uprzedmiotowiania i jej seksualizacji w przestrzeni publicznej – stwierdziÅ‚ duchowny.

To nie jest tak, że kobiety bezmyÅ›lnie przyjmujÄ… wzorce i kalki proponowane przez kulturÄ™ – zaakcentowaÅ‚ gość TV Trwam.

– Niedawno miaÅ‚em okazjÄ™ wsÅ‚uchiwać siÄ™ w Å›wiadectwo pewnej kobiety, która ma dzisiaj okoÅ‚o 35 lat. Ona powiedziaÅ‚a, że od najmÅ‚odszych lat robiÅ‚a wszystko, żeby udowodnić, że nie bÄ™dzie grzecznÄ… dziewczynkÄ…. Na czym to polegaÅ‚o? Kiedy spotykaÅ‚a siÄ™ z kolegami, którzy przeklinali, to próbowaÅ‚a udowodnić, że bÄ™dzie przeklinaÅ‚a jeszcze lepiej niż oni. Jeżeli oni siÄ™gali po różnego rodzaju używki, no to ona nie miaÅ‚a żadnych skrupuÅ‚ów, żeby zrobić to samo i pokazać, że może być w tym lepsza od swoich kolegów (…). PowiedziaÅ‚a, że w momencie kiedy siÄ™ nawróciÅ‚a, doszÅ‚a do pierwotnej przyczyny, dlaczego tak bardzo weszÅ‚a w to zadanie, które nazwaÅ‚a samozniszczeniem. Mianowicie powiedziaÅ‚a, że tym pierwotnym problemem byÅ‚ brak ojca w jej życiu, szeroko pojÄ™tego ojcostwa, brak mÄ™skoÅ›ci. To nie tylko byÅ‚ problem ojca, ale także jej kolegów-mężczyzn, którzy nie wypeÅ‚nili dobrze swoich zadaÅ„ – podsumowaÅ‚ ks. SÅ‚awomir Kostrzewa

radiomaryja.pl

Å»ródÅ‚o: radiomaryja.pl, 22 listopada 2020

Autor: mj