Przejdź do treści
Przejdź do stopki

,,Szlachetne Zdrowie": Jak przeciwdziałać nadwadze i otyłości?

Treść

Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Najnowsze badania polskich 8-latków pokazują, że co trzeci z nich ma nadwagę bądź otyłość.

Ostatnie dane statystyczne dotyczące nadwagi i otyłości wśród polskich dzieci i młodzieży nie napawają optymizmem, a wręcz przeciwnie – przerażają.

– Występowanie nadwagi i otyłości u polskich dzieci to jest ogromny problem. Do pierwszego roku życia nawet 4 proc. dzieci ma nadwagę lub otyłość, a kilkanaście procent jest nią zagrożonych – zaznacza Anna Taraszewska z Instytutu Żywności i Żywienia.

Z wiekiem ten odsetek rośnie. U dzieci w wieku od jednego do trzech lat 10 proc. zmaga się z otyłością, a 18 proc. jest nią zagrożonych. Badania polskich 8-latków pokazują, że co trzeci ma nadwagę bądź otyłość. Ten problem dotyczy też co piątego nastolatka.

Anna Taraszewska przyznaje, że nadmierna masa ciała wiąże się u dzieci i młodzieży z problem natury psychicznej, czasami nawet z wykluczeniem społecznym, ale nie tylko. To również poważny problem zdrowotny.

– Zwiększa ryzyko bezdechu sennego, powoduje wady postawy, płaskostopie. Jest czynnikiem ryzyka wielu chorób, takich jak cukrzyca typu II, choroby układu naczyniowo-sercowego, niektóre typy nowotworów – wskazuje Anna Taraszewska.

Tymczasem w większości przypadków zbyt duża masa ciała u dzieci wynika z niewłaściwego stylu życia.

– Najczęstszym typem otyłości jest otyłość prosta, na którą w największym stopniu wpływają czynniki środowiskowe. I tutaj wymieniamy głównie niewłaściwy sposób odżywiania i brak ruchu – tłumaczy Anna Taraszewska.

Do tego dochodzą złe nawyki żywieniowe.

– Na przykład pomijanie posiłków. Co drugi polski uczeń szkoły podstawowej nie zjada śniadania przed wyjściem do szkoły, a 40 proc. uczniów nie zjada drugiego śniadania – podkreśla Anna Taraszewska.

Pomocne w tym, aby zahamować ten niebezpieczny trend, może być w Polsce utworzone dwa lata temu Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej czy Centrum Dietetyczne online, gdzie dzieci i dorośli mogą bezpłatnie skorzystać z konsultacji dietetyka. Niemniej jednak, w kwestii zapobiegania nadwadze i otyłości najważniejsi są rodzice.

– Trudno oczekiwać od dziecka, że będzie chętne ruszać się, jeżeli rodzic przychodzi z pracy, siada na kanapie i ogląda telewizję. Dzieci są pilnymi obserwatorami i uczą się szybko przez obserwację, więc jeżeli chcemy nauczyć dzieci zdrowego stylu życia, musimy zacząć od siebie – zwraca uwagę Anna Taraszewska.

Jak przeciwdziałać nadwadze i otyłości? – odpowiedź znajdziemy w nowym lutowym numerze „Szlachetnego Zdrowia”, który jest już w sprzedaży.

– Z badań wynika, że obecnie mamy do czynienia z epidemią otyłości i nadwagi, zarówno wśród dorosłych, ale również dzieci i młodzieży. Proszę pamiętać, że nie jest to problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Nieprawidłowa masa ciała może być przyczyną wielu dolegliwości i chorób takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zawały serca, mózgu, problemy ze stawami. W lutowym wydaniu miesięcznika „Szlachetne Zdrowie” lekarze i dietetycy podpowiadają, jak przeciwdziałać nadwadze i otyłości, a jeżeli borykamy się z tym problemem, jakie kroki podjąć, aby się pozbyć zbędnych kilogramów – mówi redaktor naczelny „Szlachetnego Zdrowia” Anna Zalech.

TV Trwam News

Źródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj