Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Sejm mobilizuje rzÄ…d

Treść

Sejm zadeklarowaÅ‚ wsparcie dla rzÄ…du w sprawie m.in. dążenia do wyrównania dopÅ‚at bezpoÅ›rednich dla wszystkich rolników w Unii Europejskiej. Ale wÅ›ród posÅ‚ów opozycji pojawiÅ‚y siÄ™ co najmniej wÄ…tpliwoÅ›ci, czy rzÄ…d Donalda Tuska rzeczywiÅ›cie podejmuje adekwatne dziaÅ‚ania, by polscy rolnicy przestali być dyskryminowani na unijnym rynku.
Wszystkie kluby parlamentarne zgodziÅ‚y siÄ™ na poparcie sejmowej uchwaÅ‚y w sprawie "wsparcia rzÄ…du Rzeczypospolitej Polskiej i wezwania Parlamentu Europejskiego do aktywnego dziaÅ‚ania na rzecz uproszczenia wspólnej polityki rolnej, konkurencyjnoÅ›ci i postÄ™pu oraz wprowadzania równych i niedyskryminujÄ…cych zasad podziaÅ‚u miÄ™dzy paÅ„stwa czÅ‚onkowskie Unii Europejskiej Å›rodków na dopÅ‚aty bezpoÅ›rednie dla rolników". W ramach Unii Europejskiej toczÄ… siÄ™ obecnie rozmowy w sprawie ksztaÅ‚tu unijnej polityki rolnej po 2013 roku.
Projekt uchwaÅ‚y w tej sprawie zgÅ‚osiÅ‚ klub Prawa i SprawiedliwoÅ›ci. Podczas prac w sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi jego tekst jednak wyraźnie zmieniono. Pierwotnie projekt uchwaÅ‚y nosiÅ‚ tytuÅ‚: "w sprawie wezwania RzÄ…du RP do aktywnego dziaÅ‚ania na rzecz wprowadzenia równych i niedyskryminujÄ…cych zasad podziaÅ‚u Å›rodków na dopÅ‚aty bezpoÅ›rednie dla rolników miÄ™dzy paÅ„stwami czÅ‚onkowskimi Unii Europejskiej". Reprezentant wnioskodawców Krzysztof Jurgiel (PiS) tÅ‚umaczyÅ‚, iż Prawo i Sprawiedliwość poparÅ‚o korektÄ™ tekstu zmierzajÄ…cÄ… gÅ‚ównie do zmiany akcentu jego wymowy z "wezwania rzÄ…du" na "wsparcie dziaÅ‚aÅ„ rzÄ…du", by zyskać poparcie sejmowej wiÄ™kszoÅ›ci, która miaÅ‚aby pokazywać, że Sejm popiera wyrównanie konkurencyjnoÅ›ci polskich rolników.
Koncepcja uchwaÅ‚y nie spodobaÅ‚a siÄ™ zbytnio posÅ‚om Platformy Obywatelskiej. Leszek Korzeniowski (PO) zadeklarowaÅ‚ jednak, iż jego klub jÄ… poprze. OceniÅ‚, że zgÅ‚oszenie takiej uchwaÅ‚y przez PiS to element gry politycznej i próba wpÄ™dzenia rzÄ…du w Å›lepÄ… uliczkÄ™. ZaznaczyÅ‚, iż uchwaÅ‚a powinna sÅ‚użyć rzeczywistemu poparciu dziaÅ‚aÅ„ rzÄ…du, a nie stwarzać okazjÄ™ do jego krytykowania. PosÅ‚owie opozycji wyliczali jednak, że rzÄ…d Donalda Tuska dopuÅ›ciÅ‚ siÄ™ wielu zaniechaÅ„ w kwestii dążenia do wyrównania dopÅ‚at bezpoÅ›rednich dla polskich rolników. PosÅ‚owie PiS przypominali, iż jeszcze przed rozpoczÄ™ciem polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, w poÅ‚owie zeszÅ‚ego roku, postulowali, aby kwestiÄ™ wyrównania dopÅ‚at oficjalnie uznać za priorytet naszej prezydencji. RzÄ…d tÅ‚umaczyÅ‚ wtedy, iż nie trzeba tej sprawy zapisywać jako priorytetu, gdyż ona już faktycznie tym priorytetem jest. Ostatnie deklaracje Niemiec i Francji wskazujÄ… jednak, że dwa decydujÄ…ce o losie Unii kraje chcÄ… zachowania status quo w sprawie dopÅ‚at, a gÅ‚os polskiego rzÄ…du w obronie praw naszych rolników nie brzmi wystarczajÄ…co stanowczo. - Nie można powiedzieć, że zostaÅ‚o coÅ› ze strony rzÄ…du niedopatrzone - przekonywaÅ‚ wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke (PO). PodkreÅ›laÅ‚, że potrzebna jest "mobilizacja wszystkich Å›rodowisk", aby "wynegocjować taki pakiet, żeby byÅ‚ on satysfakcjonujÄ…cy".
W projekcie uchwaÅ‚y zapisano m.in., że Sejm "wyraża zaniepokojenie przedstawionymi przez KomisjÄ™ EuropejskÄ… propozycjami legislacyjnymi dotyczÄ…cymi systemu dopÅ‚at bezpoÅ›rednich dla rolników". A propozycje te zmierzajÄ… do utrzymania od 2013 r. dyskryminujÄ…cych niektóre paÅ„stwa czÅ‚onkowskie, w tym PolskÄ™, zasad podziaÅ‚u Å›rodków przewidzianych na dopÅ‚aty. "PodziaÅ‚ ten ma być dokonywany nie na podstawie obiektywnych kryteriów jednakowych dla wszystkich paÅ„stw czÅ‚onkowskich, lecz na podstawie tak zwanego kryterium historycznego wyznaczonego przez wielkość Å›rodków otrzymywanych przez paÅ„stwo czÅ‚onkowskie w przeszÅ‚oÅ›ci. Komisja Europejska zaproponowaÅ‚a jedynie niewielkie zmniejszenie dyskryminujÄ…cych różnic w podziale Å›rodków (...)" - czytamy w projekcie uchwaÅ‚y. Podniesiono, iż utrzymywanie niesprawiedliwego systemu pÅ‚atnoÅ›ci bezpoÅ›rednich narusza zasady niedyskryminacji obywateli Unii Europejskiej - w tym przypadku rolników - ze wzglÄ™du na przynależność paÅ„stwowÄ…. A ponadto narusza zakaz dyskryminacji miÄ™dzy producentami wewnÄ…trz Unii. Sejm w uchwale zwraca siÄ™ także do Parlamentu Europejskiego o "zapewnienie systemu dopÅ‚at bezpoÅ›rednich niedyskryminujÄ…cych rolników ze wzglÄ™du na przynależność paÅ„stwowÄ…".
Artur Kowalski
Nasz Dziennik PiÄ…tek, 13 kwietnia 2012, Nr 87 (4322)

Autor: jc