Rewelacyjna Kowalczyk

Justyna Kowalczyk wygrała w estońskiej miejscowości Otepää bieg na 10 km techniką klasyczną zaliczany do klasyfikacji narciarskiego Pucharu Świata. To wydarzenie historyczne, bo jeszcze nigdy żadna Polka nie stała na najwyższym stopniu podium pucharowych zawodów. Po nie najlepszym początku sezonu (czego sama się spodziewała, szczyt formy szykując na przełom lutego i marca) Kowalczyk z każdym niemal występem potwierdza ogromną klasę i możliwości. W Otepää wystartowała tuż po uniwersjadzie w Turynie, na której sięgnęła po trzy złote medale. Polka lubi tamtejszą trasę, zawsze czuła się na niej dobrze i osiągała dobre wyniki. W sobotę spisała się na niej rewelacyjnie. Od samego początku biegła swoim niezwykle mocnym tempem, którego nie wytrzymała żadna rywalka. Ostatecznie minęła metę 7,8 s przed liderką PŚ Finką Virpi Kuitunen. Trzecie miejsce ze stratą 14,5 s zajęła Ukrainka Walentina Szewczenko. Wczoraj Kowalczyk rywalizowała w sprincie. I znów mało zabrakło, aby walczyła o najwyższe lokaty. Awans do wielkiego finału umknął jej o ułamki sekund, wystąpiła w finale B, w którym nie dała przeciwniczkom szans. Uplasowała się zatem na siódmej pozycji, wygrała Kuitunen. Dobrze spisał się wczoraj również Janusz Krężelok - dziewiąty w sprincie. Rosnąca forma Kowalczyk cieszy, tym bardziej że zbliżają się mistrzostwa świata w Sapporo (22 lutego - 3 marca). Pisk "Nasz Dziennik" 2007-01-29