Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Proces ubeków odroczony

Treść

GdaÅ„ski sÄ…d rejonowy odroczyÅ‚ do 1 marca proces trzech byÅ‚ych funkcjonariuszy UrzÄ™du BezpieczeÅ„stwa w GdaÅ„sku, którzy w latach 1953-1954 mieli znÄ™cać siÄ™ nad czÅ‚onkami organizacji niepodlegÅ‚oÅ›ciowej "Szczerb".

Pion Å›ledczy gdaÅ„skiego Instytutu PamiÄ™ci Narodowej oskarża Jana F., Kazimierza H. i Tadeusza P., że miÄ™dzy grudniem 1953 r. a kwietniem 1954 r. znÄ™cali siÄ™ psychicznie i fizycznie nad czÅ‚onkami niepodlegÅ‚oÅ›ciowej organizacji "Szczerb". Wielogodzinne przesÅ‚uchania o różnych porach dnia i nocy, bicie wiÄ™zionych, umieszczanie ich w karcerze, a także groźby wieloletniego wiÄ™zienia oraz aresztowania najbliższych im osób - to gÅ‚ówne zarzuty wysuwane przez IPN przeciw byÅ‚ym ubekom. Grozi im do 10 lat wiÄ™zienia. Ponieważ część poszkodowanych już nie żyje, akt oskarżenia dotyczy znÄ™cania siÄ™ "tylko" nad siedmioma czÅ‚onkami organizacji.
Jednak proces zostaÅ‚ odroczony z powodu braku opinii lekarskiej jednego z oskarżonych - 78-letniego Kazimierza H. z WaÅ‚brzycha. Ekspertyza miaÅ‚a być przygotowana przez biegÅ‚ych z Akademii Medycznej we WrocÅ‚awiu, jednak z powodu braków kadrowych zostanie sporzÄ…dzona do 15 lutego. Drugi z oskarżonych - 82-letni Jan F. ze Szczecina, skierowaÅ‚ do sÄ…du pismo z proÅ›bÄ… o wyznaczenie obroÅ„cy z urzÄ™du. WczeÅ›niej lekarze uznali, że nie może on jeździć na proces do GdaÅ„ska - powinien być przesÅ‚uchiwany w Szczecinie. Na wczorajszej rozprawie stawiÅ‚ siÄ™ tylko 79-letni Tadeusz P., który zarzekaÅ‚ siÄ™, iż jest niewinny i nigdy nie przesÅ‚uchiwaÅ‚ dziaÅ‚aczy "Szczerba".
Organizacja ta powstaÅ‚a w 1949 r. i wywodziÅ‚a siÄ™ ze Å›rodowisk harcerskich. Jej czÅ‚onkowie prowadzili akcje rozpowszechniania ulotek o treÅ›ciach antykomunistycznych, która trwaÅ‚a do jesieni 1953 r., kiedy "Szczerb" zostaÅ‚ rozbity.
Jak powiedziaÅ‚ Piotr Szubarczyk z gdaÅ„skiego IPN, konspiracja mÅ‚odzieży w powojennej Polsce byÅ‚a prawdziwym fenomenem. W latach 1944-1956 w konspiracji dziaÅ‚aÅ‚o ponad tysiÄ…c antykomunistycznych grup mÅ‚odzieżowych i duża ich część wywodziÅ‚a siÄ™ z harcerstwa. - HarcerskÄ… proweniencjÄ™ miaÅ‚ także "Szczerb", grupa zaÅ‚ożona przez harcerzy z Wilna, dziaÅ‚ajÄ…ca po repatriacji na terenie GdaÅ„ska w okresie od 1949 r. do 1953 r. - powiedziaÅ‚ nam Szubarczyk. Jej przywódcami byli Tadeusz Polak i Henryk Marzecki. Po latach czÅ‚onek "Szczerba" CzesÅ‚aw Babnis wniósÅ‚ pozew przeciwko ubekom, którzy go przesÅ‚uchiwali, znÄ™cajÄ…c siÄ™ nad nim fizycznie i moralnie.
Mateusz DÄ…browski
"Nasz Dziennik" 2009-12-22

Autor: wa