Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Podatek bankowy już od lutego?

Treść

Sejm zajmowaÅ‚ siÄ™ wczoraj ustawÄ… dotyczÄ…cÄ… podatku od niektórych instytucji finansowych. Podatek bankowy miaÅ‚by obowiÄ…zywać od lutego. Obejmować bÄ™dzie banki, firmy ubezpieczeniowe, SKOK-i i firmy pożyczkowe.

Dla wszystkich tych instytucji bÄ™dzie obowiÄ…zywaÅ‚a jedna stawka, która wyniesie rocznie 0,44 proc. wartoÅ›ci ich aktywów.  Do Sejmu ustawa trafiÅ‚a z Senatu. Ten przyjÄ…Å‚ piÄ™tnaÅ›cie poprawek do ustawy – wskazuje poseÅ‚ WiesÅ‚aw Janczyk, wiceprzewodniczÄ…cy sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

– Na przykÅ‚ad zmiana trzecia definiuje szerzej instytucje objÄ™te podatkiem, obejmujÄ…c również podmioty zależne, powiÄ…zane, tworzÄ…c definicjÄ™ bardzo szerokÄ… i mÄ…drÄ…. Definicja ta potrzebna jest do tego, żeby w momencie, kiedy ten podatek zostaÅ‚ skierowany do okreÅ›lonego typu podmiotów, nie byÅ‚o próby i potrzeby unikania pÅ‚acenia go. Rozszerzono, wiÄ™c definicjÄ™ podmiotów zależnych, powiÄ…zanych z grupÄ…, powiÄ…zanych poprzez inne podmioty po to, żeby uszczelnić system – podkreÅ›la poseÅ‚ WiesÅ‚aw Janczyk.

WiÄ™kszość poprawek ma charakter legislacyjny i doprecyzowujÄ…cy. Jedna z nich zakÅ‚ada, że firmy ubezpieczeniowe nie bÄ™dÄ… mogÅ‚y siÄ™ dzielić, aby zmniejszyć wÅ‚asne aktywa i w ten sposób uniknąć podatku. Poprawki – poza Prawem i SprawiedliwoÅ›ciÄ… zamierza poprzeć także klub Kukiz‘15.

– Klub Kukiz’15 poprze wszystkie poprawki, gdyż poprawki te w wiÄ™kszoÅ›ci – poza jednÄ… poprawkÄ… o charakterze stricte merytorycznym – sÄ… poprawkami majÄ…cymi na celu poprawÄ™, jakoÅ›ci legislacyjnej tej ustawy, a niewnoszÄ…ce niczego nowego w zakresie merytorycznym do omawianej ustawy – mówi RafaÅ‚ Wójcikowski.

Z kolei Platforma Obywatelska uważa, że podatek od instytucji finansowych nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Nasz klub nadal uważa, że formuÅ‚a przyjÄ™ta przez wnioskodawców, czyli opodatkowanie aktywów instytucji finansowych, tzn. banków, zakÅ‚adów ubezpieczeÅ„, firm pożyczkowych, to nie jest najlepsze rozwiÄ…zanie – mówi PaweÅ‚ Arndt.

Krytycznie do pomysłu Prawa i Sprawiedliwości odnosi się także Nowoczesna.

– Nadal uważamy, że zostanie on przeÅ‚ożony na klientów. To klienci zapÅ‚acÄ… w postaci wyższych cen kredytów, mniejszej dostÄ™pnoÅ›ci tych kredytów. Banki albo przeniosÄ… to na klientów, albo zacznÄ… szukać kosztów poprzez zwolnienia pracowników – dodaje Paulina Hennig-Kloska.

Ustawa o podatku od niektórych instytucji finansowych najprawdopodobniej zostanie przegÅ‚osowana jeszcze dzisiaj.

TV Trwam News/RIRM

ŹródÅ‚o: radiomaryja.pl, 15 stycznia 2016

Autor: mj