Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Niemcy zaostrzają przepisy wobec imigrantów zarobkowych

Treść

RzÄ…d Angeli Merkel zmieniÅ‚ ustawÄ™ o swobodnym przepÅ‚ywie osób. Umożliwi ona odebranie obywatelom krajów UE pozwolenia na pobyt w przypadku jeÅ›li imigrant przez póÅ‚ roku nie znajdzie zatrudnienia lub gdy udowodni mu siÄ™ wyÅ‚udzenie zasiÅ‚ków – napisaÅ‚ jeden z dzienników.

Niemiecki rzÄ…d chce też walczyć z obcokrajowcami pozorujÄ…cymi samozatrudnienie oraz kontrolować przydzielanie zasiÅ‚ków na dziecko.

WedÅ‚ug badaÅ„  jednego z niemieckich instytutów – najwyższa stopa bezrobocia jest wÅ›ród imigrantów z BuÅ‚garii, Rumunii i Polski.

Dr PrzemysÅ‚aw Å»urawski vel Grajewski (politolog) powiedziaÅ‚, że to przykÅ‚ad na Å‚amanie umowy UE na swobodny przepÅ‚yw towarów, osób i usÅ‚ug. PodkreÅ›la, że wynika to m.in. z kryzysu gospodarczego.

- Nie bÄ™dzie otwartoÅ›ci, takiej jak dotÄ…d, dla pracowników z Polski. ZresztÄ… Niemcy byli jednym z ostatnich krajów, który ten rynek otworzyÅ‚. Brytyjczycy byli pierwsi. Jest to zjawisko ogólnoeuropejskie w warunkach kryzysu finansowego strefy euro i sÅ‚abej kondycji gospodarki Å›wiatowej. Jak widać, każdy ratuje siÄ™ na bazie paÅ„stwa narodowego, a nie w ramach caÅ‚ej wspólnoty. NiewÄ…tpliwie oddaje to trend ogólnounijny, w tym także fakt, że coraz wiÄ™ksza część eksportu niemieckiego idzie poza UE i w zwiÄ…zku z tym Niemcy mogÄ… sobie na takie kroki pozwolić. Skala zwiÄ…zków z bezpoÅ›rednimi sÄ…siadami jest nadal duża i dominujÄ…ca, ale w perspektywie czasowej ma jakÄ…Å› alternatywÄ™ – powiedziaÅ‚ dr PrzemysÅ‚aw Å»urawski vel Grajewski.

WczeÅ›niej podobne rozwiÄ…zania wzglÄ™dem imigrantów postulowaÅ‚ brytyjski premier David Cameron i rzÄ…d Holandii. Ma to uszczelnić narodowe rynki pracy i system zabezpieczeÅ„ socjalnych.

źródÅ‚o: RIRM, 22 grudnia 2014

Autor: mj