Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Nie będzie wspólnego projektu

Treść

Senatorowie PO i PiS nie uzgodnili wspólnego projektu uchwały w sprawie rocznicy wybuchu II wojny światowej. Autorzy dwóch już wcześniej przygotowanych projektów, Łukasz Abgarowicz (PO) i Piotr Andrzejewski (PiS), określili tylko wzajemne zapatrywania w tym względzie.

Mimo że obie strony wyraziły wcześniej gotowość do opracowania wspólnego projektu, to jednak podczas rozmów nie doszło do tego. - Dzisiaj uważam taką inicjatywę za wskazaną, a data rozpoczęcia prac przez Senat nie jest wpisana w tok całej, czasem żenującej dyskusji, która odbywała się pomiędzy ugrupowaniami politycznymi w Sejmie - mówił senator Andrzejewski, nawiązując do sporu o sejmową uchwałę w sprawie rocznicy napaści ZSRS na Polskę. Jednak przedstawiciel Platformy nie zgodził się na zapisy proponowane przez PiS. Skutkiem braku porozumienia będzie przyjęcie projektu senatora Abgarowicza.
Przygotowany przez niego tekst uchwały mówi, że "1 września 1939 r. wojska III Rzeszy Niemieckiej bez wypowiedzenia wojny wkroczyły w granice Rzeczypospolitej Polskiej. 17 dni później armia ZSRR najechała wschodnie obszary Rzeczypospolitej, uniemożliwiając dalszy opór polskiego wojska wobec hitlerowskiej agresji. Dokonał się IV rozbiór Polski uzgodniony pomiędzy napastnikami 23 sierpnia 1939 r. paktem Ribbentrop - Mołotow". Stwierdza w nim, że obywatele polscy "doświadczyli ludobójstwa, więzień, zsyłek i wysiedleń ze strony obydwóch najeźdźców", koniec wojny "nie przyniósł im oczekiwanej wolności", gdyż "przez blisko półwiecze niesuwerenna Polska była podległa ZSRR, a jej mieszkańcy doświadczali dalszych zbrodni i represji, musieli też znosić obcy im system polityczny". Abgarowicz podkreślał, że chciał w uchwale zrównać obydwu najeźdźców, a jednocześnie dać wyraz pozytywnego nastawienia wobec dialogu ze środowiskami rosyjskimi, które są nam przyjazne.
Z kolei Piotr Andrzejewski w nowym, skróconym projekcie uchwały stwierdza, iż Senat "troszcząc się o prawdę historyczną i pokojową przyszłość Europy i całego świata, uważa za niezbędne wzięcie pod uwagę, iż jedną z okoliczności wybuchu II wojny światowej stało się dokumentowane faktami porozumienie między Adolfem Hitlerem i Józefem Stalinem". "Okres, w którym Związek Sowiecki i III Rzesza Niemiecka prowadziły wspólną politykę eksterminacyjną przeciw RP, poza działaniami wojennymi dokonując wysiedleń, deportacji, czystek etnicznych, począwszy od elit kultury, nauki, wojska, duchowieństwa, grabiąc dobra materialne i niszcząc dorobek kultury i nauki polskiej, trwał od września 1939 do 22 czerwca 1941, czyli do wojennego konfliktu sowiecko-niemieckiego" - czytamy w projekcie uchwały. W tym czasie - jak zaznaczono w projekcie - "dopuszczono się zbrodni wojennych i ludobójstwa". Głosowanie nad projektem uchwały być może odbędzie się dzisiaj.
Wczoraj sejmowa komisja kultury jednogłośnie przyjęła projekt ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego.
Zenon Baranowski
"Nasz Dziennik" 2009-09-23

Autor: wa