Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Mądra książka o ważnych sprawach

Treść

Jak być naprawdÄ™ piÄ™knym, mÄ…drym i szczęśliwym? Pytania te sÄ… chyba nieobce każdemu z nas. Książka wydana przez Juana Luisa LordÄ™  stara siÄ™ na te pytania powiedzieć w sposób prosty i przystÄ™pny.
Nie ma przy tym nic wspólnego z tanim poradnikiem psychologicznym. Jej autor - Juan Luis Lorda jest wykÅ‚adowcÄ… hiszpaÅ„skiego Uniwersytetu Nawarry i ksiÄ™dzem z Opus Dei. W Polsce znany jest m.in.  dziÄ™ki dwu książkom: ostatnio wydanej po raz drugi "Być chrzeÅ›cijaninem" oraz opublikowanej przed kilkoma laty przez FrondÄ™ "Moralność szkoÅ‚a życia".
Tym razem dostajemy do rÄ™ki tekst ks. Lordy poÅ›wiÄ™cony humanizmowi z intrygujÄ…cym podtytuÅ‚em, informujÄ…cym, że chodzi o "dobra niewidzialne". Autor zaprasza nas do wspólnej podróży w Å›wiat  ludzkiej kultury, kultury, w której wszyscy chcÄ…c nie chcÄ…c uczestniczymy i w której to, co wartoÅ›ciowe - zdaniem autora - nie jest tworzone poprzez folgowanie samemu sobie i swoim zachciankom, lecz poprzez ćwiczenie "muskulatury ducha" - czyli poprzez pracÄ™ nad swoim intelektem,  wolÄ… i emocjami.
DziÅ› – w dobie, gdy w myÅ›leniu znacznej części ludzi dominuje prymitywny materializm praktyczny - już samo przekonanie czÅ‚owieka, że jest  istotÄ… duchowÄ…, że nie liczy siÄ™ wyÅ‚Ä…cznie wÅ‚adza, pieniÄ…dze i sÅ‚awa oraz że rozwój duchowy jest możliwy, wymaga znacznego wysiÅ‚ku. Lorda podejmuje to wyzwanie. I prowadzi nas pewnÄ… rÄ™kÄ… po Å›cieżkach  ludzkiej kultury z jasnoÅ›ciÄ… i precyzjÄ… inżyniera, którym byÅ‚ zanim wstÄ…piÅ‚ do stanu duchownego.
U podstaw książki leżą wykÅ‚ady jakie hiszpaÅ„ski moralista na swej  macierzystej uczelni wygÅ‚osiÅ‚ dla studentów architektury - witalnych  dwudziestolatków poddanych presji wspóÅ‚czesnej kultury z wÅ‚aÅ›ciwym  jej pojÄ™ciowym mÄ™tlikiem i bagażem przesÄ…dów. Jako rodzaj antidotum na ten baÅ‚agan autor zaproponowaÅ‚ swym sÅ‚uchaczom refleksjÄ™ nad  tym, co w naszej kulturze klasyczne -wypróbowane przez pokolenia, a  zarazem istotne także dla nas, żyjÄ…cych tu i teraz.
DziÄ™ki Lordzie zastanowić siÄ™ możemy – po raz pierwszy, albo kolejny - co jest piÄ™kne, co mÄ…dre, co  zaÅ› Å›mieszne. Co to znaczy, że siÄ™ z kimÅ› przyjaźnimy, a co - że  jesteÅ›my uczciwi... W dzisiejszym Å›wiecie - peÅ‚nym zamÄ™tu, gdy najbardziej fundamentalne pojÄ™cia wydajÄ… siÄ™ tracić swÄ… treść, takie proste i  mÄ…dre książki stajÄ… siÄ™ szczególnie potrzebne...
Warto wiec siÄ™gnąć po książkÄ™ Lordy, by zastanowić siÄ™, jak  możemy lepiej cieszyć siÄ™ naszym życiem, bez wzglÄ™du na to, czy  dopiero w nie wkraczamy, czy znajdujemy siÄ™ na kolejnym już zakrÄ™cie  naszej życiowej drogi.

Paweł Skibiński
Juan Luis Lorda, Humanizm. Dobra niewidzialne, wyd. Fabri-Kunke Poligrafia,
Kraków-ToruÅ„ 2011, ss. 228.

fronda.pl

Autor: au