Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Jak żyć po powodzi

Treść

Powódź dotknęła wiÄ™kszość regionów Polski. TysiÄ…ce ludzi straciÅ‚o dobytek caÅ‚ego życia. WracajÄ…c do domów, a raczej do tego, co z nich zostaÅ‚o, warto pamiÄ™tać, że nie wszystko trzeba bÄ™dzie wyrzucić. Część przedmiotów codziennego użytku da siÄ™ uratować. BezwzglÄ™dnie należy jednak przestrzegać zaleceÅ„ sÅ‚użb sanitarno-epidemiologicznych.
Dezynfekcja domu i odzieży
Po ustÄ…pieniu wody sprzÄ…tanie domu czy mieszkania zaczynamy od usuniÄ™cia naniesionego przez wodÄ™ muÅ‚u i szlamu. Oprócz wypompowania wody z zalanych pomieszczeÅ„, zwÅ‚aszcza kuchni, oraz ich oczyszczenia ogólnie dostÄ™pnymi Å›rodkami czystoÅ›ci koniecznie trzeba je bÄ™dzie poddać dezynfekcji. Można to zrobić za pomocÄ… Å›rodków myjÄ…cych ogólnie dostÄ™pnych w sklepach, ale najlepiej Å›rodkami dezynfekcyjnymi ze stacji sanitarno-epidemiologicznych. Warto też pamiÄ™tać, że woda ze studni czy z ujÄ™cia wody, które zostaÅ‚o skażone, nie nadaje siÄ™ do tego celu przed dezynfekcjÄ…. SprzÄ…tanie najlepiej zacząć od kuchni i Å‚azienki. Jak podkreÅ›la Dorota GibaÅ‚a, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, należy też pamiÄ™tać, że pomieszczenia, które dezynfekujemy, powinny być dokÅ‚adnie wietrzone, a wszystkie czynnoÅ›ci wykonujemy w rÄ™kawicach. Również przedmioty kuchenne, które nadal majÄ… być używane, należy najpierw wymyć, a nastÄ™pnie wygotować. - Wyparzyć należy też sprzÄ™t, naczynia, które miaÅ‚y kontakt z żywnoÅ›ciÄ…. Najlepiej zrobić to w gorÄ…cym piekarniku nagrzanym do temp. ok. 180 stopni Celsjusza. Odzież, bielizna, która nadaje siÄ™ do użytku, powinna być wygotowana i wyprana w temp. 95 stopni Celsjusza (o ile siÄ™ do tego nadaje) i wyprasowana żelazkiem. PozostaÅ‚Ä… bieliznÄ™ należy zdezynfekować powszechnie dostÄ™pnymi Å›rodkami dezynfekcyjnymi lub otrzymanymi ze stacji sanitarno-epidemiologicznej, a nastÄ™pnie wyprać i wyprasować - wyjaÅ›nia Dorota GibaÅ‚a. Sanepid ostrzega, że artykuÅ‚y żywnoÅ›ciowe pozostawione lub przechowywane w miejscach objÄ™tych powodziÄ… sÄ… narażone na zniszczenie, zepsucie lub zanieczyszczenie. Dlatego należy je dokÅ‚adnie sprawdzać przed spożyciem. Å»ywność zepsuta, zanieczyszczona i spleÅ›niaÅ‚a jest szkodliwa dla zdrowia. Spożywanie jej prowadzi do choroby, a nawet Å›mierci.
Sprzęt AGD, elektronika, gaz
Warto pamiÄ™tać, że nie każdy sprzÄ™t AGD, który zostaÅ‚ zalany, nawet po dezynfekcji bÄ™dzie nadawaÅ‚ siÄ™ do dalszego użytku. Może siÄ™ bowiem okazać, że lodówka czy pralka ma uszkodzony silnik, który prÄ™dzej czy później odmówi posÅ‚uszeÅ„stwa. Warto zatem zastanowić siÄ™ nad zakupem nowych urzÄ…dzeÅ„, choć to w przypadku powodzian, zwÅ‚aszcza tych nieubezpieczonych, może być trudne. O tym jednak, czy zalany sprzÄ™t nadaje siÄ™ jeszcze do użytku, powinien zdecydować fachowiec. Podobnie jest w przypadku sprzÄ™tu elektronicznego, gdzie koszt naprawy może być spory. Dlatego zanim zdecydujemy o naprawie, warto zapytać fachowca o jej koszt. WiÄ™kszość sprzÄ™tu elektronicznego typu komputer czy telewizor, które znalazÅ‚y siÄ™ pod wodÄ…, nie bÄ™dÄ… nadawaÅ‚y siÄ™ do użytku. Również o tym, czy instalacja gazowa oraz urzÄ…dzenia gazowe: kuchenki, nagrzewnice czy kotÅ‚y, bÄ™dÄ… nadawać siÄ™ do użytku, muszÄ… zadecydować specjaliÅ›ci. Należy też poprosić kominiarza o przeglÄ…d instalacji spalinowej i wentylacyjnej. BezwzglÄ™dna kontrola dotyczy również instalacji elektrycznej, telefonicznej.
Meble
Sanepid przypomina, że meble tapicerowane, materace, koÅ‚dry czy poduszki nie mogÄ… być odkażane i dezynfekowane we wÅ‚asnym zakresie. Trzeba też wiedzieć, że takie przedmioty wymagajÄ… nie tylko wysuszenia. DezynfekcjÄ™ mebli tapicerowanych, materacy czy koÅ‚der można przeprowadzić w komorach parowo-formaldehydowych. Z kolei meble, np. wiórowe, które pod wpÅ‚ywem wody zostaÅ‚y wypaczone, trzeba bÄ™dzie wyrzucić. Meble drewniane po dezynfekcji można powoli próbować suszyć.
Warto też przestrzegać zaleceÅ„ sÅ‚użb sanitarno-epidemiologicznych dotyczÄ…cych higieny. RÄ™ce należy dokÅ‚adnie myć wodÄ… z mydÅ‚em, czyszczÄ…c także paznokcie. W przypadku skaleczenia w kontakcie z wodÄ… powodziowÄ… lub przedmiotami, które miaÅ‚y z niÄ… kontakt, należy zgÅ‚osić siÄ™ do lekarza, który zadecyduje, czy nie bÄ™dÄ… potrzebne szczepienia. Należy też pamiÄ™tać, że bezwzglÄ™dnie nie należy używać wody ze studni przydomowych. WodÄ™ trzeba najpierw wypompować, oczyÅ›cić studniÄ™ ze szlamu i piasku, wypeÅ‚nić warstwÄ… przemytego żwiru lub gruboziarnistego piasku, a nastÄ™pnie zdezynfekować. Taka woda nadaje siÄ™ do picia dopiero po zbadaniu przez sanepid.
Mariusz Kamieniecki
Nasz Dziennik 2010-05-26

Autor: jc