Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Jak wygląda niezależność energetyczna UE

Treść

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

EuroposeÅ‚ Prawa i SprawiedliwoÅ›ci prof. Karol Karski zwróciÅ‚ siÄ™ dzisiaj do Komisji Europejskiej z zapytaniem o konkretne plany dotyczÄ…ce realnego wsparcia badawczo-rozwojowego technologii poszukiwania i wydobycia gazu Å‚upkowego.

W swojej interpelacji europoseÅ‚ Karol Karski wskazuje, że wzrost niezależnoÅ›ci energetycznej poprzez rozwój wydobycia gazu Å‚upkowego jest szczególnie uzasadniony zwÅ‚aszcza w Å›wietle bieżącej sytuacji geopolitycznej, w obliczu konfliktu, jaki ma miejsce na Ukrainie i coraz mniej stabilnych oraz coraz trudniejszych do przewidzenia na dÅ‚uższÄ… metÄ™ relacji z FederacjÄ… RosyjskÄ…. Zdaniem prof. Karskiego, powstanie europejskiej sieci naukowo-technologicznej, której celem jest wymiana wiedzy i doÅ›wiadczeÅ„ w sferze wydobycia wÄ™glowodorów niekonwencjonalnych, to niewystarczajÄ…ce dziaÅ‚ania jak na obszar bÄ™dÄ…cy potencjalnym motorem procesu uniezależniania siÄ™ Europy w kwestiach energetycznych. 

„PragnÄ™ także prosić o okreÅ›lenie katalogu dziaÅ‚aÅ„ faktycznych ze strony Polski, które pozwoliÅ‚yby Komisji wÅ‚aÅ›nie w tym rejonie Europy Åšrodkowej w sposób szczególny wesprzeć rozwój tej technologii wydobycia, gdyż jest to obszar najbardziej narażony na niestabilność energetycznÄ… w obecnej sytuacji miÄ™dzynarodowej” – czytamy w interpelacji europosÅ‚a.

Mariusz Kamieniecki
Nasz Dziennik, 24 sierpnia 2014

Autor: mj