Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Dwie opcje dla EMS

Treść

Sejm bÄ™dzie dziÅ› debatowaÅ‚ nad ratyfikacjÄ… nowych przepisów w Traktacie o Funkcjonowaniu UE dotyczÄ…cych utworzenia Europejskiego Mechanizmu StabilnoÅ›ci. Najpierw jednak rozstrzygnie, w jakim trybie ma nastÄ…pić ratyfikacja - na podstawie art. 89 Konstytucji, czyli wiÄ™kszoÅ›ciÄ… gÅ‚osów w obecnoÅ›ci co najmniej poÅ‚owy posÅ‚ów, o co zabiega rzÄ…d, czy też na podstawie art. 90, który wymaga wiÄ™kszoÅ›ci dwóch trzecich gÅ‚osów Sejmu i Senatu.

O wyborze trybu ratyfikacji przesÄ…dzi gÅ‚osowanie nad projektem uchwaÅ‚y wniesionym przez Prawo i Sprawiedliwość. Mówi ona o kwalifikowanej wiÄ™kszoÅ›ci gÅ‚osów.
"Polska zobowiÄ…zaÅ‚a siÄ™ w traktacie akcesyjnym do przyjÄ™cia euro, wiÄ™c wszelkie zmiany traktatowe dotyczÄ…ce euro potencjalnie dotyczÄ… także nas (sÄ… jedynie odÅ‚ożone w czasie). Ratyfikacja EMS niesie skutki finansowe dla budżetu paÅ„stwa w postaci obowiÄ…zku przekazywania Å›rodków publicznych w zarzÄ…dzanie ciaÅ‚ ponadnarodowych, co oznacza, że mamy do czynienia w tym wypadku z przekazaniem kompetencji wÅ‚adczych z poziomu narodowego na ponadnarodowy. Konstytucja nakazuje w takich wypadkach ratyfikacjÄ™ w trybie art. 90. Chyba że rzÄ…d bÄ™dzie chciaÅ‚ przed wejÅ›ciem do euro renegocjować Traktat o Funkcjonowaniu UE w zakresie przepisów o EMS" (co jest nierealne) - napisano w uzasadnieniu projektu uchwaÅ‚y.

Koalicja z Palikotem
PoÅ‚Ä…czone komisje: Spraw Zagranicznych i ds. Unii Europejskiej aż trzy miesiÄ…ce przeciÄ…gaÅ‚y prace nad uchwaÅ‚Ä…, po czym na koniec zaopiniowaÅ‚y projekt negatywnie. Wczorajsze drugie czytanie projektu w Sejmie pokazaÅ‚o, że logiczny wywód prawniczy przedstawiony przez wnioskodawców uchwaÅ‚y nie znalazÅ‚ zrozumienia nie tylko w rzÄ…dzie Tuska i koalicji rzÄ…dzÄ…cej, ale także u posÅ‚ów Ruchu Palikota. Poparcie uchwaÅ‚y zapowiedziaÅ‚a tylko opozycja prawicowa, tj. PiS i Solidarna Polska. SLD w dzisiejszym gÅ‚osowaniu wstrzyma siÄ™ od gÅ‚osu. Ratyfikacji w trybie zwykÅ‚ym (art. 89 Konstytucji) broniÅ‚ wczoraj bez przekonania poseÅ‚ Andrzej Halicki w imieniu Platformy Obywatelskiej. Z kolei Adam KÄ™piÅ„ski w imieniu Ruchu Palikota oÅ›wiadczyÅ‚, jakoby Polacy już dawno, w referendum akcesyjnym, zgodzili siÄ™ na przekazanie kompetencji na szczebel miÄ™dzynarodowy i porzucenie wÅ‚asnej waluty, tylko sprawa objÄ™ta jest derogacjÄ…, wiÄ™c od tamtej pory wszelkie dalsze zmiany dotyczÄ…ce euro nie wymagajÄ… już szczególnego trybu zatwierdzenia.

Partyjna bezmyślność
- MyÅ›lenie kategoriami narodowymi jest archaiczne, trzeba kierować siÄ™ dobrem Wspólnoty Europejskiej - apelowaÅ‚ przedstawiciel Ruchu Palikota. Z kolei Andrzej Sztorc (PSL), wzorem Lecha WaÅ‚Ä™sy, powiedziaÅ‚, że jest "za, a nawet przeciw", po czym zadeklarowaÅ‚ gÅ‚osowanie przeciwko uchwale PiS.
- Jestem zażenowany, to można wytÅ‚umaczyć tylko rozkÅ‚adem intelektualnym obozu wÅ‚adzy. Ta ratyfikacja przejdzie do historii politycznej bezmyÅ›lnoÅ›ci - oÅ›wiadczyÅ‚ poseÅ‚ Krzysztof Szczerski z PiS, sprawozdawca uchwaÅ‚y. ZapowiedziaÅ‚, że jeÅ›li koalicja z pomocÄ… klubu Palikota ratyfikuje wprowadzenie EMS do traktatu z Lizbony wiÄ™kszoÅ›ciÄ… sejmowÄ…, a nie dwóch trzecich gÅ‚osów Sejmu i Senatu, to PiS z caÅ‚Ä… pewnoÅ›ciÄ… zaskarży ustawÄ™ ratyfikacyjnÄ… do TrybunaÅ‚u Konstytucyjnego.
- Państwa zobowiązały się wprowadzić zmiany w życie do 1 lipca br. Jeśli sprawa trafi do TK, będzie to nierealne. To będzie kompromitacja - przestrzegał Szczerski.

Ścieżka dla paktu
- Przepisy o EMS w traktacie lizboÅ„skim to w istocie "traktat w traktacie", zmiana prawa pierwotnego Unii wedÅ‚ug uproszczonej procedury, z ominiÄ™ciem prawa ze wzglÄ™dów politycznych - podkreÅ›liÅ‚a Dorota Wróbel z Solidarnej Polski. - Jak oddacie palec, to zÅ‚apiÄ… caÅ‚Ä… rÄ™kÄ™ i także inne zmiany prawa pierwotnego UE bÄ™dÄ… wprowadzane bez poszanowania suwerennoÅ›ci krajów czÅ‚onkowskich - ostrzegÅ‚a. PosÅ‚owie opozycji wyrażali obawy, że ratyfikacja w trybie zwykÅ‚ym zmian w unijnym traktacie wprowadzajÄ…cych EMS stworzy niebezpieczny precedens, który otworzy rzÄ…dowi drogÄ™ do uproszczonej ratyfikacji przez PolskÄ™ także paktu fiskalnego, który znacznie gÅ‚Ä™biej niż EMS ingeruje w suwerenność krajów.
EMS ratyfikowały dotychczas Grecja, Węgry, Portugalia, Słowenia oraz - po burzliwej debacie - Francja.
- Koalicja strzela sobie w kolano. Przecież my nie powiedzieliÅ›my, że w żadnym wypadku nie poprzemy EMS, tylko że sprzeciwiamy siÄ™ przyjÄ™ciu niekonstytucyjnego trybu ratyfikacji, bo to narusza polski porzÄ…dek prawny. Uzyskanie wiÄ™kszoÅ›ci dwóch trzecich wymagaÅ‚oby poparcia także ze strony opozycji, a wiÄ™c skÅ‚oniÅ‚oby PO - PSL do podjÄ™cia rozmów z opozycjÄ… i ewentualnie wprowadzenia do ustawy ratyfikacyjnej klauzul chroniÄ…cych polskie interesy - powiedziaÅ‚ prof. Szczerski "Naszemu Dziennikowi". EMS ma być nowÄ… europejskÄ… organizacjÄ… miÄ™dzynarodowÄ… o charakterze finansowym, na wzór MiÄ™dzynarodowego Funduszu Walutowego. Jej celem bÄ™dzie udzielanie pożyczek nadmiernie zadÅ‚użonym krajom eurostrefy w celu zapobieżenia ich bankructwu. Åšrodki finansowe EMS idÄ…ce w setki miliardów euro majÄ… pochodzić z wpÅ‚at krajów eurostrefy, wyliczonych proporcjonalnie do ich PKB. PieniÄ™dzmi tymi bÄ™dzie zarzÄ…dzaÅ‚a Rada Dyrektorów, w której decydujÄ…cy gÅ‚os uzyskajÄ… najbogatsze kraje wpÅ‚acajÄ…ce najwiÄ™cej, a spory na tym tle bÄ™dzie rozstrzygaÅ‚ Europejski TrybunaÅ‚ SprawiedliwoÅ›ci. Z pomocy EMS bÄ™dÄ… mogÅ‚y korzystać wyÅ‚Ä…cznie te kraje euro, które przyjmÄ… pakt fiskalny (jeszcze nieratyfikowany przez żadne paÅ„stwo), narzucajÄ…cy europejskim rzÄ…dom przestrzeganie Å›cisÅ‚ych reguÅ‚ dyscypliny budżetowej przy nieprzekraczalnym progu deficytu strukturalnego na poziomie 0,5 proc. PKB. Kraje, które wpadnÄ… w nadmierne zadÅ‚użenie, bÄ™dÄ… musiaÅ‚y wnosić kary finansowe, które zasilÄ… EMS.
Polska bÄ™dzie automatycznie zobowiÄ…zana do pÅ‚acenia na EMS od momentu wejÅ›cia do strefy euro, bez możliwoÅ›ci renegocjacji przepisów o EMS czy też wprowadzenia narodowych zastrzeżeÅ„. WÅ›ród prawników panuje zgoda co do tego, że przepisy o EMS stanowiÄ… przekazanie kompetencji polskich organów paÅ„stwowych organom miÄ™dzynarodowym, jednak przekazanie części narodowej suwerennoÅ›ci nastÄ…pi dopiero wtedy, gdy Polska wejdzie do euro. Kiedy to nastÄ…pi, nie wiadomo - choć od strony prawnej jest przesÄ…dzone. W traktacie akcesyjnym bowiem, ratyfikowanym kwalifikowanÄ… wiÄ™kszoÅ›ciÄ… gÅ‚osów i przyjÄ™tym w referendum, Polska zobowiÄ…zaÅ‚a siÄ™ do porzucenia wÅ‚asnej waluty na rzecz euro (czego wiÄ™kszość obywateli prawdopodobnie nie byÅ‚a Å›wiadoma). Traktat akcesyjny nie wyznacza na szczęście konkretnego terminu, co pozwala odwlekać ten moment w czasie i przyjrzeć siÄ™, czy kryzys zadÅ‚użeniowy nie rozbije strefy euro i nie usunie z obiegu wspólnej waluty.

Spór o tryb
Na tym tle powstaÅ‚ problem prawny - w jakim trybie należy ratyfikować wprowadzenie EMS? Skoro wiąże siÄ™ z tym przekazanie kompetencji paÅ„stwowych i niemaÅ‚ych pieniÄ™dzy publicznych na szczebel miÄ™dzynarodowy, to Konstytucja nakazuje w takim wypadku przeprowadzić ratyfikacjÄ™ na podstawie art. 90, tj. wiÄ™kszoÅ›ciÄ… dwóch trzecich gÅ‚osów w Sejmie i w Senacie w obecnoÅ›ci co najmniej poÅ‚owy parlamentarzystów. To rozwiÄ…zanie wiÄ™kszość prawników uznaje za bezpieczniejsze z punktu widzenia Konstytucji. SÄ… jednak i tacy eksperci, którzy twierdzÄ…, że skoro w sprawie EMS przekazania kompetencji paÅ„stwowych na razie nie ma, lecz nastÄ…pi później - to wystarczy ratyfikacja przez Sejm zwykÅ‚Ä… wiÄ™kszoÅ›ciÄ… gÅ‚osów w obecnoÅ›ci co najmniej poÅ‚owy posÅ‚ów.
W obecnej sytuacji uzyskanie wiÄ™kszoÅ›ci dwóch trzecich wymagaÅ‚oby zgody na ratyfikacjÄ™ ze strony nie tylko koalicji rzÄ…dowej, ale także pokaźnej części opozycji. Dlatego rzÄ…d Donalda Tuska zdecydowaÅ‚, że ratyfikacja przez PolskÄ™ zmian w traktacie unijnym wprowadzajÄ…cych EMS zostanie przeprowadzona na mocy art. 89 Konstytucji, a wiÄ™c zwykÅ‚Ä… wiÄ™kszoÅ›ciÄ….
Utworzenie EMS postanowione zostało decyzją Rady Europejskiej z 25 marca 2011 r. i wprowadzone w formie uzupełnienia do Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej przy zachowaniu uproszczonych procedur (tzw. metoda kładki), zastrzeżonych dla spraw czysto technicznych.

Małgorzata Goss

Nasz Dziennik Czwartek, 10 maja 2012, Nr 108 (4343)

Autor: au