Bonk uratował honor sztangistów

Bartłomiej Bonk (Budowlani Opole) zdobył brązowy medal w kategorii 105 kg podnoszenia ciężarów w turnieju olimpijskim w Londynie. Triumfował Ukrainiec Oleksij Trochitij - 412 kg, drugie miejsce zajął Irańczyk Navab Nasirshelal - 411 kg.

Bonk w dwuboju uzyskał 410 kg. Medal podopiecznego Budowlanych Opole jest dla Polski 32 medal olimpijski w podnoszeniu ciężarów.

Bonk, który po rwaniu był liderem z rezultatem 190 kg, musiał bronić honoru polskich sztangistów. Wcześniej z rywalizacji odpadł Marcin Dołęga (Zawisza Bydgoszcz), który odpadł po rwaniu. Trzykrotnie nie zaliczył on próby z ciężarem 190 kg.

W drugiej części rywalizacji Bonk pierwsze podejście do 219 kg spalił, drugie do 220 kg zaliczył, co dało mu prowadzenie w konkursie. Wszystko wyjaśniło się w ostatniej próbie. Walcząc o złoty medal założył na sztangę 225 kg. Niestety podejście było nieudane. Rywale Bonka zaliczyli o 7 kg więcej. Po 227 kg zaliczyli Torochitij i Nasirshelal i to właśnie oni zajęli dwa najlepsze miejsce na podium. Podopieczny bydgoskiej Zawiszy ostatecznie zajął trzecie miejsce na olimpijskim podium.

Bonk dołączył w klasyfikacji medalowej do Tomasza Majewskiego (złoto w pchnięciu kulą), Adriana Zielińskiego ( złoto w podnoszeniu ciężarów w kat. 85 kg), Sylwii Bogackiej (srebro w strzelaniu z karabinu pneumatycznego 10 m.), wioślarek Julii Michalskiej i Magdaleny Fularczyk (brąz w dwójce podwójnej kobiet) oraz Damiana Jankowskiego (brąz w zapasach w stylu klasycznym waga 84 kg).