Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Bałtyk się odradza

Treść

Morze Bałtyckie powoli odżywa, a negatywna tendencja niszczenia środowiska została przełamana - wynika z badań opublikowanych przez szwedzkich naukowców. Nie bez wpływu na to pozostaje coraz większa liczba oczyszczalni ścieków oraz bardziej racjonalne stosowanie nawozów sztucznych w rolnictwie. Zmiany w środowisku wód Morza Bałtyckiego, w tym zasobność w organizmy żywe, są tematem rozpoczętej dzisiaj w Koszalinie XIII Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej "Bezpieczeństwo morskie i ochrona naturalnego środowiska morskiego" oraz "VIII Forum Morskiego".

Poprawę ogólnego stanu wód Bałtyku pod względem zanieczyszczeń oraz zawartości organizmów żywych szwedzcy naukowcy obserwowali od kilku lat. Jednakże zgodnie z raportem przygotowanym przez "Svenska Dagbladet" znaczące efekty tych zmian nie będą odczuwalne jeszcze przez 30-50 lat. - To bardzo pozytywne zaskoczenie - ocenił rezultaty najnowszych analiz Fredrik Wulff z Uniwersytetu w Sztokholmie. - Jeszcze nie mamy potwierdzenia, co nie oznacza, że Szwedzi nie mają racji - skomentował Zygmunt Kozłowski, kierownik biura ds. geologii i polityki ekologicznej w Wydziale Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Dodał, że na dziś nie ma jakichś jednoznacznych przesłanek co do przyczyn obserwowanej poprawy. - Na pewno jest trochę mniejsze zaangażowanie przemysłu, bo wiadomo, że wiele zakładów przestało pracować albo ograniczyło produkcję. Ale obecnie produkcja rośnie, wszystko się rozwija, a środowisko się poprawia - stwierdził. Przypomniał, iż realizacja wielu rozpoczętych w województwie inwestycji jeszcze się nie zakończyła. W Szczecinie wprawdzie zaczęły działać oczyszczalnie ścieków, jednakże ich budowa nie została jeszcze zakończona, zatem trudno ocenić ich wpływ na obserwowane zmiany. Zakończenie inwestycji przewidziane jest na lata 2009-2010. - Nie ma roku, żebyśmy nie oddawali nowych oczyszczalni, więc być może, że to w jakiś sposób się przyczyniło do ochrony Bałtyku. Na jednoznaczne wskazanie przyczyn bym się na obecnym etapie jeszcze nie odważył - skonstatował Kozłowski.
Kwestia stanu wód Morza Bałtyckiego będzie tematem organizowanej przez Środkowopomorską Radę NOT w Koszalinie trzydniowej konferencji, na której wyniki swoich badań przedstawią naukowcy z całego regionu bałtyckiego. W ramach konferencji 20 maja będzie również obchodzony - po raz pierwszy w Polsce - Europejski Dzień Morza 2009. - Tego dnia gościć będą u nas przedstawiciele Międzyresortowego Zespołu ds. Polityki Morskiej i wiele innych osób - powiedziała w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" współorganizująca imprezę Ewa Domżał. Wśród omawianych kwestii znajdą się również Reforma Wspólnej Polityki Rybackiej, logistyka drogą morską oraz zagadnienia związane z ratownictwem morskim i działaniami antyterrorystycznymi.
Anna Wiejak
"Nasz Dziennik" 2009-05-19

Autor: wa