5. kolejka Orange Ekstraklasy

Legia Warszawa nowym liderem piłkarskiej ekstraklasy. Podopieczni Jana Urbana w sobotę rozgromili Zagłębie Sosnowiec i jako jedyni nie stracili dotychczas punktu oraz bramki. Typowany na szlagier piątej kolejki mecz Bełchatowa z Wisłą Kraków mocno rozczarował. Miały być emocje, piękne gole i niesamowita walka, a wyszedł kit. Tak w największym skrócie można skomentować hit, którego nie było. Mecz wicemistrza Polski z dotychczasowym liderem nikogo nie mógł zachwycić. Bełchatów tylko na początku prezentował się jako tako, ale większe zagrożenie pod bramką Wisły stwarzał tylko po koszmarnych błędach bramkarza Mariusza Pawełka. Z kolei krakowianie przespali pierwszą połowę, w drugiej przeważali, ale żadnej z 3-4 dobrych sytuacji nie wykorzystali. Do poziomu dostroił się też sędzia Robert Małek, który nie podyktował ewidentnej "jedenastki" dla gości za faul na Rafale Boguskim. To był najgorszy mecz Wisły w sezonie, która pod nieobecność kontuzjowanego Andrzeja Niedzielana i z zagrypionym Pawłem Brożkiem zatraciła walory ofensywne. Tymi natomiast zaimponowała Legia. Podopieczni Urbana strzelili Zagłębiu aż pięć bramek, wykorzystując większość ze stworzonych okazji. O ile jeszcze do przerwy mieli nieco szczęścia, bo Zagłębie w tej fazie mogło zdobyć przynajmniej jednego gola, o tyle po niej warszawiacy rozegrali najlepszy mecz pod wodzą Urbana. - Zespół pokazał, na co go stać, w efekcie zagraliśmy to, czego oczekujemy - przyznał szkoleniowiec. Wiatr w żagle łapie mistrz Polski. Tym razem Zagłębie pokonało w Wodzisławiu Odrę, rozstrzygając pojedynek w ciągu... ośmiu pierwszych minut. Pisk Wyniki: Lech Poznań - Widzew Łódź 1:0 (0:0). Rengifo (71.); Cracovia Kraków - ŁKS Łódź 0:0; Polonia Bytom - Groclin Dyskobolia Grodzisk Wlkp. 0:2 (0:1). Ivanovski (45. - głową), Rocki (72.); Legia Warszawa - Zagłębie Sosnowiec 5:0 (2:0). Astiz (10. - głową), Giza (34. - głową), Grosicki (64.), Roger (66.), Chinyama (81.); Odra Wodzisław - Zagłębie Lubin 1:3 (0:2). Świerzyński (72. - głową) - Arboleda (7. - głową), Nunes (8.), Chałbiński (57.); PGE GKS Bełchatów - Wisła Kraków 0:0; Jagiellonia Białystok - Górnik Zabrze 1:1 (1:0). Kwiek (19.) - Gierczak (47.); Ruch Chorzów - Kolporter Korona Kielce 1:2 (0:1). Mikulenas (76.), Robak (44.), Edi (70. - karny). Tabela 1. Legia 5 15 11:0 2. Wisła 5 13 10:1 3. Lech 5 10 10:5 4. Zagłębie L. 5 10 7:4 5. Korona 5 9 5:7 6. Groclin 5 7 6:6 7. Cracovia 5 7 3:2 8. Jagiellonia 5 7 5:7 9. Bełchatów 5 6 2:1 10. Ruch 5 6 6:5 11. Odra 5 5 5:8 12. Polonia 5 4 2:5 13. Górnik 5 4 3:10 14. ŁKS 5 3 2:4 15. Widzew 5 2 3:7 16. Zagłębie S. 5 -1 3:11 "Nasz Dziennik" 2007-08-27